Bernard Bober: Konkláve zrejme zvolí Františkovho nasledovníka, aj keď nie všetci kňazi prijali jeho líniu (rozhovor)
Diskusia/ 6Uložiť článok
12 min. čítania
03. máj 2025 o 07:15
12 min. čítania

Bernard Bober: Konkláve zrejme zvolí Františkovho nasledovníka, aj keď nie všetci kňazi prijali jeho líniu (rozhovor)

Arcibiskup Bernard Bober s pápežom Františkom.
Arcibiskup Bernard Bober s pápežom Františkom. Zdroj: Vatican Media / TK KBS
Uložiť článok
Keby pápež František žil ešte 12 rokov, stihol by zmeniť viac, myslí si košický arcibiskup a predseda KBS Bernard Bober. Slovenský štát nechce hodnotiť, lebo Jozef Tiso tu už nie je a nemôže sa brániť. Prečo podľa neho niektorí veriaci píšu o pápežovi Františkovi, že bol satan, heretik a že sa mýlil?

Rozhovor je skrátený prepis diskusie NA ROVINU, ktorú si môžete pozrieť aj vo videu alebo vypočuť ako podcast.

Video sa načítava...

Aký je podľa vás odkaz pápeža Františka?

Ohlasovanie evanjelia bez príkras. Je to radostná zvesť, nikoho nezväzuje, ale dáva slobodu a radosť do života. Kdekoľvek bol, toto bolo na ňom cítiť.

Na to nadviazal dialóg, otvorenosť voči spoločnosti a snahu prispôsobiť sa svojej dobe, pretože vznikla nová epocha, v ktorej sa cirkev musí postaviť tak, aby rozumela nielen svetu, ale aj človeku v ňom.

Do akej miery naozaj zmenil cirkev? Vnímali sme jeho výroky o tolerancii, ale na druhej strane vo vierouke nič zásadné nezmenil.

Možno, keby žil ešte ďalších dvanásť rokov, nezostal by len pri gestách, ale išiel by ďalej. A práve synoda, ktorú začal, v tom má pokračovať.

Začal s pomenovávaním vecí, ktoré bolo treba cirkvi vypovedať. Predovšetkým kléru, aby sa otvoril svetu. Pritom však nezabúdal, že pre veriaceho by mal byť každý rovnocenný.

Mnohí ho videli ako liberála, a to aj kvôli tolerantnejším výrokom voči LGBTI menšine. Väčšina jeho kritikov bola z radov ultrakonzervatívcov, voči ktorým dokonca zasiahol. Zmenil rozhodnutie pápeža Benedikta o tradičnej latinskej omši či exkomunikoval konzervatívneho talianskeho arcibiskupa. Súhlasíte s tvrdením, že bol pápež František v dejinách cirkvi z tých liberálnejších?

Myslím, že tak bol charakterizovaný z občianskej optiky, pretože prišiel s novými témami a iným prístupom k ľuďom. Téma ako LGBTI nebola pred pár rokmi známa. Vynorila sa práve v tomto čase a k ich požiadavkám sa bolo treba postaviť. Napríklad vyjadrením, že má úctu ku každému jednému človeku, či je taký alebo onaký.

Na dogmách nič nezmenil, lebo nemohol. To sú dogmy nemeniteľné.

Jeho konzervatívnu a liberálnu stránku treba spojiť. On sám bol človek, ktorý spájal minulosť s prítomnosťou. Je to veľmi dôležité, pretože cirkev nežije len v minulosti, ale je poslaná až do konca čias.

Kresťan musí v každej dobe nájsť svoje miesto v cirkvi a hodnoty, ktoré pochádzajú od Ježiša Krista, a vedú k večnému životu, musí rešpektovať a brať na seba. Na jednej strane je to naše bremeno, na druhej princíp a zásada. Je to nemeniteľná záležitosť.

V Dóme svätého Martina sa pápež František kriticky prihovoril slovenským klerikom. Napríklad povedal, že cirkev nemá byť hrad na kopci, že sa nemá na ľudí pozerať zhora a len sama na seba, ale byť otvorená. Zdôrazňoval slobodu. Skončil slovami, že ide o semienko, ktoré zasial a uvidí, či vyrastú rastliny. Aké rastliny odvtedy vyrástli? Čo ste si z jeho slov zobrali do praktického pôsobenia cirkvi?

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »